חיפוש באתר
חיפוש כתבות ומאמרים
       לארכיון כתבות
- חייזרים פשטו על מוזיאון הילדים הישראלי,חולון

- סיורים מודרכים במוזיאון הילדים הישראלי חולון 2010

- תערוכה אינטראקטיבית חדשה בשלוחת מוזיאון הילדים בחולון

- טיול בארגז הצעצועים ובגלריה לצעצועים במוזיאון הילדים הישראלי, חולון

- הזמנה לשקט - סיור ותערוכה בשפה אחרת

- דיאלוג בחשיכה בחולון 2010

- בוקר של כיף במרכז צעדים

- צעדים - מקום שאוהב קטנטנים

- תקופה רומית קדומה בעין יעל

- פארק כנרת- פארק אטרקציות לפעוטות, ילדים ובני נוער

- אבו קייק בירדן

- הפנינג בלונה פארק של עמק חפר


על מוצצים ובריאות שיני תינוקות- כל מה שרצית לדעת

מדוע עדיף מוצץ על אצבע אצל תינוקות? מהי הדרך הנכונה לגמילה ממציצה? מתי נכון לגמול ומה הנזק שעלול להיגרם למנשך השיניים? האם נכון לעודד תינוק להשתמש במוצץ? המדריך המלא להורים- כל מה שרצית לדעת על תינוקות, מוצצים ורפלקס המציצה הטבעי. מאת: ד'ר רולי ברקוביץ', מומחית לרפואת שינים לילדים ברשת מרפאות השיניים 'כללית סמייל'.

השימוש במוצצים היה נפוץ כבר לפני אלפי שנים ודורות של הורים חייבים אלפי שעות שינה ושקט למכשיר 'פלאי' זה. יחד עם זאת הורים רבים תוהים האם נכון הוא לאפשר לתינוק שימוש במוצץ או למצוץ אצבע.

מדוע תינוקות מוצצים?
ידוע שכל התינוקות נולדים עם רפלקס מציצה, אשר באמצעותו הם יונקים חלב. הם אינם צריכים ללמוד את הרפלקס מכיוון שהוא אינסטינקטיבי. רפלקס המציצה קיים מהלידה ועד לגיל 4 חודשים. הרפלקס מתבטא בכך שכאשר נוגעים בזווית פי התינוק הוא מפנה את ראשו לאותו כיוון, פותח פיו ומוכן למצוץ. ככל שהתינוק גדל, המציצה הופכת לפעולה רצונית יותר ויותר.

מרכיב המציצה של התינוק נחשב לחלק ממנגנון התפתחותי בן שלושה שלבים: מציצה - בליעה - נשימה. מחקרים מצאו כי הוא קריטי להתפתחות הדיבור והשפה, לשליטה בתנוחה, לאכילה ולהתפתחות האישיות.

האם לעודד תינוק להשתמש במוצץ?
התשובה היא כן! מחקרים הראו שתינוקות המשתמשים במוצץ, החל מגיל חודש עד גיל חצי שנה, מתמודדים יותר טוב עם כאב, נרדמים ביתר קלות, ונמנעת הסכנה של מוות בעריסה.

האם לעודד תינוק למצוץ אצבע?
התשובה היא לא! השימוש במוצץ עדיף בכל מקרה על מציצת אצבע היות וניתן לשלוט בזמני המציצה וכן קל יותר להיגמל. גם ההשפעה של מוצץ על תצורת הלסת והשיניים קטנה ביחס למציצת אצבע. כל עוד המוצץ אינו מכוסה בדבש, סוכר או כל ממתיק אחר אין סיבה שיגרום לחורים בשיניים.האם יש הבדל משמעותי בין מוצץ אורתודנטי לבין מוצץ רגיל?
עד היום, מחקרים לא הצליחו להראות הבדלים משמעותיים בין המוצצים. כל מוצץ או חפץ המוחזקים קבוע בפה, הם בעלי השפעה מזיקה. מומלץ תמיד לנסות להשתמש במוצץ הקטן ביותר על מנת להפחית נזקים.

מתי לגמול את הילד?
מומלץ לגמול את התינוק החל מגיל חצי שנה עד גיל שנה. בכל מקרה לא יאוחר מגיל 4. אחרי גיל שנה עולה השכיחות של דלקות אוזניים חוזרות. אחרי גיל שנתיים מתחילה השפעה על צורת הלסת ומנשך השיניים. אחרי גיל 4 השינויים עלולים להיות בלתי הפיכים: בעת סגירה מתקבל מעין 'חור' בין השיניים העליונות והתחתונות – הנקרא 'מנשך פתוח'. חללי האף אינם מתפתחים באופן טבעי ועלולה להתפתח נשימת פה. הלשון נדחפת בעת המציצה קדימה והמצב הזה, מביא להתפתחות הפרעת דיבור, המכונה 'שינשון'.

מהי הדרך הנכונה לגמילה ממציצה?
גמילה ממוצץ או אצבע חייבת להתבצע בצורה הדרגתית, כדי למנוע פגיעה רגשית בילד. השיטה המומלצת היא לכוון את הילד לבחור בגמילה מרצון ע'י שיחה 'בגובה העיניים', בה מראים לו במראה את הנזקים שגרמה המציצה לפיו ולפניו. לפיכך, הגיל המומלץ הוא גיל בו ניתן לשבת ולשוחח עם הילד ברצינות, בדרך כלל בגיל 3 - 3.5

לא מומלץ לנקוט בגישה אגרסיבית של מניעה בעזרת פלסטר, גרב, מרה, או פלטה. מבלי שהילד הבין והפנים את הנזקים שהמציצה גורמת. יש חשש שהוא יחזור למצוץ ברגע שאותם מחסומים ייעלמו.


  הדפס          שלח לחבר        ילדים

עמוד הבית  |  הוסף למועדפים  |  הפוך לדף הבית  |  אודות
תנאי שימוש ומדיניות הפרטיות |  שמות  |  פרסום באתר  |  כתוב לנו  |  שלח ידיעה ל"מה חדש"  |  RSS |  לימודים |  אינדקס
כל הזכויות שמורות: ילדים שלי  /  אינפו ערוצי מדיה ותקשורת בע"מ  /  מפ"מ Copyright © 2005 www.yeladim-sheli.co.il  All rights reserved