חיפוש באתר
חיפוש כתבות ומאמרים
       לארכיון כתבות
- חייזרים פשטו על מוזיאון הילדים הישראלי,חולון

- סיורים מודרכים במוזיאון הילדים הישראלי חולון 2010

- תערוכה אינטראקטיבית חדשה בשלוחת מוזיאון הילדים בחולון

- טיול בארגז הצעצועים ובגלריה לצעצועים במוזיאון הילדים הישראלי, חולון

- הזמנה לשקט - סיור ותערוכה בשפה אחרת

- דיאלוג בחשיכה בחולון 2010

- בוקר של כיף במרכז צעדים

- צעדים - מקום שאוהב קטנטנים

- נסיעה לחוויה רומית קדומה בעין יעל ירושלים

- פארק כנרת- פארק אטרקציות לפעוטות, ילדים ובני נוער

- אבו קייק בירדן

- הפנינג בלונה פארק של עמק חפרכתבות ומאמרים >> תזונה ובריאות >> שיטת הביופידבק / דר' יגאל גליקסמן
שיטת הביופידבק / דר' יגאל גליקסמן
היחסים הקיימים בין המטפל, המטופל והמכשור מהווים את הבסיס לתהליך הטיפולי בשיטת הביו -פידבק.
במקרים כמו מצבי חרדה, פאניקה וסוגים שונים של תופעות פסיכוסומטיות יהיו האספקטים הפסיכולוגיים דומיננטיים בעוד שבמקרים כמו: שיקום שרירים הם יהיו פחות דומיננטיים. העובדה היא שהם תמיד קיימים!

.
זו אקסיומה מאד מקובלת בעולם המדעי כי כל שינוי מודע או לא מודע בתפקוד השכלי-רגשי יגרום לשינוי מקביל בתפקוד הפיזיולוגי ולהפך.

ידוע כי הרבה חולים פסיכיאטרים מתנהגים באופן שבו הצורך להראות
[APPEARING] תופס מקום ראשון בסדר העדיפויות ל- קיים [BEING]. שיטת הביו-פידבק מחדדת את המודעות העצמית של המטופל ובזאת מאפשרת לו להגיע למסקנה כי קיימות בו שתי דמויות: האמיתי THE REAL והציבורי THE PUBLIC. מטופלים אלו אינם מודעים לעובדה שהעצמי שלהם PERSONAL SELF שונה באופן משמעותי מהעצמי האישי המוצג לעולם האנושי.

.
מאחר והביו-פידבק מראה את השוני המהותי והברור בין מה שהמטופל מאמין שהוא מרגיש לבין מה שגופו משדר, מהווה השיטה כלי טיפולי בעל עוצמה ויתרון עולים על הטיפול הוורבלי הקונבנציונלי. טכניקות ה: DESENSITIZATION משמשות אסטרטגיה טיפולית טובה. תוך כדי שימוש במכשור ניתן לזמן את הנושא בצורה מכוונת, לבצע סימולציה ולבקר תגובות אישיות לגירויים, ניתן לשלב גם טכניקות של הצפות FLOODING ו- E.M.D.R. לצורך טיפול במקרים כמו: P.T.S.D

.
שיטת הביו-פידבק מאפשרת גישה לתוכן פסיכולוגי קונפליקטואלי משמעותי. המטופל מקבל ומבין את נתוני האינטראקציה בין מחשבותיו ותחושותיו לבין האספקט הפיזיולוגי. הביו-פידבק משמש כברומטר פסיכולוגי. ניתן לאפשר למטופל להימצא במצב של הרפיה מבוקרת, להיכנס לעולם המחשבות, הדמיוניות והפנטזיות ולראות איזה מהן גורמות ויוצרות שינויים פיזיולוגיים באופן קבוע. ניתן להמחיש למטופל את מקור הקונפליקט על ידי הקורלציה בין הדימויים המדווחים לבין הפידבק המתקבל באותו הזמן.

.
בשיטת הביו-פידבק קיימת הקונקרטיזציה המיידית האובייקטיבית הפחות מאיימת ומתסכלת מאשר הטיפול השיחתי. שיטת הביו-פידבק ממיסה ומפרקת את אותו חלק רציונלי דומיננטי אצל המטופל עם ההבנה האינטלקטואלית ומאפשר קבלת אינפורמציה לא מילולית משמעותית ביותר על המערך הפסיכופיזיולוגי של המטופל. בפסיכותרפיה קלאסית אין למטופל בדרך כלל גישה למה שמוגדר כאובייקט מעבר [TRANSITIONAL OBJECT] שהוא כמו הדובון או הסמרטוט לילד לפני השינה. המכשור של השיטה וההוראות הניתנות במהלך הטיפול יכולים לשמש בתפקיד אובייקט המעבר ועל ידי כך לחזק את דמותו של המטפל כגורם חיובי, תומך ומגן.

הבדלי התייחסות לשיטה:
מטופלים היסטריים: מגיבים בנטייה להשתעמם ביתר קלות, הם מזניחים את התרגול היומי, יש להם תופעות של OVER REACTION בתפקודים פיזיולוגיים ויש להם קשיים באינטגרציה קוגניטיבית של האינפורמציה המתקבלת על ידי המכשור, הם פוחדים וחוששים לגופם ומגיבים בצורה אימפולסיבית לכל קשר עם המכשור. לדוגמא: הצמדת האלקטרודות.
לכן, יש צורך ברגישות המטפל ורצוי לעבוד אתם בחדר מואר היטב ובמצב של ישיבה.

.
מטופלים אובססיביים קומפולסיביים: מתמידים בתרגול, אך לעיתים מנסים להציב לעצמם מטרות שקשה להשיגן. עבורם הביו-פידבק מייצג מצב של הצלחה או כישלון. ריכוז פסיבי קשה להם במיוחד, ישנה התייחסות ריטואלית לביו-פידבק, הם חשים בקושי פנימי ובחוסר חופש לחפש דרכים חילופיות. קיים הרצון להגיע לשלמות עם ביקורת עצמית קשה ובלתי מתפשרת. הם יתרגמו את האינפורמציה המתקבלת באמצעות המכשור יותר כביקורת מאשר משוב אותנטי.

.
שילוב טיפול בנוירופידבק במקרים עם אינדיקציה פסיכיאטרית: בעקבות מחקרים איטלקיים בהם שותק אחד מחצאי המוח [על ידי הלם חשמלי ] אצל חולים דכאוניים. כשהשביתו את ההמיספרה השמאלית לקו החולים במה שהנוירולוגים האיטלקיים כינו תגובה קטסטרופית - הם מיררו בבכי, קוננו, כמי ששיכל אדם יקר לו. התופעה נמשכה כל עוד הייתה עדיין השפעה להלם החשמלי. כשההמיספרה הימנית שותקה השתנתה תמונת המצב באופן הפוך: החולים נראו שמחים, עליזים וטובי לב. המחקרים של אורנשטיין וסובל
[1990] שהתבססו על תוצאות המחקרים האיטלקיים מצביעים על תפקוד שונה של ההמיספרות בהקשר לתפיסה פוזיטיבית או נגטיבית של המציאות.

.
מחקריו של ריצ`ארד דיווידסון וקבוצתו מסכמים: ההמיספרה הימנית ממהרת יותר לזהות עצבות וכעס, ואילו ההמיספרה השמאלית - שימחה. פיטר רוזנפלד 1997 מציין כי דיווידסון וקבוצתו מצאו מרקר EEG מהימן לאפקט. אלפא 8-12 HZ ונקודות F3 ו: F4 [אזורים פרונטליים ימניים ושמאליים] מנבאים תגובות אפקטיביות לגירויים ונמצאות במתאם עם מצב אפקטיבי. פיטר רוזנפלד טוען כי אלפא גבוהה יותר בהמיספרה הימנית ביחס לשמאלית, קשורה לירידה בדיכאון. הוא מסביר זאת במצב של עוררות נמוכה [פחות גלי בתא] כלומר המסקנה היא להגביר את פעילות הבטא בהמיספרה השמאלית ביחס לימנית.

.
היבטים קוגניטיביים של חרדה קשורים לרוב בתחושות של אובדן שליטה וחוסר אונים. טיפול מוצלח של ביו-פידבק מאפשר למטופל תחושה של שליטה בפונקציות שנראו מחוץ לשליטה. למידה זו מחזקת מאד את תחושת השליטה והפוטנטיות המהווה שינוי משמעותי התורם למטופל לתפוס את המציאות באופן חיובי.

.
דר' יגאל גליקסמן - מומחה לטיפול בשיטת הביופידבק והנוירופידבק, מוסמך לחינוך מיוחד, מדריך ומטפל מוסמך ביצירה והבעה, מוסמך לטיפול זוגי ומשפחתי, מוסמך לטיפול בשיטת ה-EMDR

נושאים קשורים:עמוד הבית  |  הוסף למועדפים  |  הפוך לדף הבית  |  אודות
תנאי שימוש ומדיניות הפרטיות |  שמות  |  פרסום באתר  |  כתוב לנו  |  שלח ידיעה ל"מה חדש"  |  RSS |  לימודים |  אינדקס
כל הזכויות שמורות: ילדים שלי  /  אינפו ערוצי מדיה ותקשורת בע"מ  /  מפ"מ Copyright © 2005 www.yeladim-sheli.co.il  All rights reserved