חיפוש באתר
חיפוש כתבות ומאמרים
       לארכיון כתבות
- חייזרים פשטו על מוזיאון הילדים הישראלי,חולון

- סיורים מודרכים במוזיאון הילדים הישראלי חולון 2010

- תערוכה אינטראקטיבית חדשה בשלוחת מוזיאון הילדים בחולון

- טיול בארגז הצעצועים ובגלריה לצעצועים במוזיאון הילדים הישראלי, חולון

- הזמנה לשקט - סיור ותערוכה בשפה אחרת

- דיאלוג בחשיכה בחולון 2010

- בוקר של כיף במרכז צעדים

- צעדים - מקום שאוהב קטנטנים

- תקופה רומית קדומה בעין יעל

- פארק כנרת- פארק אטרקציות לפעוטות, ילדים ובני נוער

- אבו קייק בירדן

- הפנינג בלונה פארק של עמק חפר


ביבליותרפיה ככלי לטיפול בילדים הסובלים מפחדים וחרדות

אחת מתופעות הלוואי הבולטות של המלחמה בדרום היא ילדים הסובלים מפחדים וחרדות הקשורות במצב הביטחוני. 'ילדים אלה נתונים במתח ובחרדה, ואין בידיהם את הכלים להרגיע את עצמם' אומרת הסופרת גלי צבי-וייס, ביבליותרפית במקצועה. 'החרדות מתבטאות בחוסר ריכוז בלימודים, קשיי שינה, התקפי היסטריה, חרדות, הרטבה, נסיגה בהתפתחות ואלימות המעיבים על המשפחה כולה'.

לדבריה של צבי-וייס, ביבליותרפיה עצמית היא דרך יעילה עבור ילדים רבים בהתמודדותם עם פחדים וחרדות ועיבודם. 'העלילה מהווה מעין חיץ בין הילד לרגשותיו ומאפשרת לו להסיר את מנגנוני ההגנה וההתנגדות'. גלי צבי-וייס ממליצה על שלושה ספרי ילדים שלנו
שמתאימים לביבליותרפיה עצמית, שיכולה להקל גם על מי שנעזר בייעוץ פסיכולוגי, וגם לכאלה שמתמודדים עם הפחדים במסגרת המשפחה.

עוד מציינת צבי-וייס, כי הורים אשר יבחרו עבור ילדיהם ספר העוסק באופן זה או אחר במלחמה ומתאים לגילם, יוכלו לסייע רבות לילד להבין את המצב ולפתח כלים עצמיים לעיבודו והתמודדות עמו. 'דרך הגיבורים יכול הילד להתמודד עם פחדיו, מבלי להירתע ולהיסגר, ומבלי לייחס את הפחדים לעצמו ', אומרת צבי-וייס.

צבי-וייס אף ממליצה כי כחלק מהביבליותרפיה העצמית ישוחחו ההורים עם ילדיהם על הספר ועל הרגשותיהם. כשמדובר בילדים קטנים שעדיין לא קוראים באופן עצמאי, מומלץ להורים לעצור בסוף כל פרק שהקריאו ולשאול את הילד על תחושותיו. 'לילדים קטנים אין סבלנות לסיפורים ארוכים, ולכן חשוב לעצור בסוף כל פרק ולשמוע מה הילד מרגיש לגביו' אומרת גלי צבי ויס. לדבריה חשוב לשאול את הילדים מה הם הרגישו ביחס לכל אחת מהדמויות, מה הפחיד אותם, מה עורר בהם חרדות בסיפור וכו'. עיבוד התחושות הללו הוא חלק מתהליך ההחלמה.

ספרי ילדים שעוסקים בשכול ובמלחמה - גלי צבי-וייס ממליצה על שלושה ספרי ילדים שיכולים להוות בסיס מצוין לביבליותרפיה עצמית שתסייע לילדים לעבד בעצמם פחדים וחרדות:

אי הילדים/ מאת: מירב לובה
הספר נכתב על רקע מלחמת העולם השנייה ועוסק בשני אחים אנגלים אשר בעת המלחמה נשלחים לארה'ב על מנת למצוא לילדים הבריטיים מקלט מההפצצות. בדרכם לארה'ב נסחפת סירתם של השניים ויחד עם חבורה של 9 ילדים נוספים הם מגיעים לאי בודד בלב האוקיינוס. על האי מנהלת הקבוצה חיים לתפארת ומצליחה ליצור לעצמה עולם מושלם.

סיפורי נרניה/ מאת: ק.ס. לואיס
סדרת ספרי פנטזיה שנכתבו על רקע מלחמה בלונדון בימי הבליץ הגרמני על העיר. העלילה עוסקת בארבעה ילדים המפונים מביתם בעקבות הבליץ לאחוזה כפרית, בה הם מגלים ארון בגדים אשר מאחוריו מתגלה להם ממלכת נרניה. בממלכה זו תמיד שולט החורף, והילדים מחליטים לצאת למלחמה ביחד עם אריה בשם אסלן נגד כוחותיה של המכשפה הלבנה שיצרה את החורף הנצחי הזה.

שלום לאבא/ מאת: רבקה מגן
העלילה מספרת על אביו של גור, שיצא למלחמה ולא חזר ממנה. הספר מתאר את התמודדותו של גור עם החיים ללא אב, ועל התפנית שקיבלו חייו מאז שקיבל את הבשורה ועד שעזב את הכפר בו התגורר עם אמו. הספר נוגע בצורה רגישה מאוד בשכול, ביתמות ובחיים במשפחה חד הורית.

הסופרת גלי צבי ויס ['צלילות הערפל' 'בבואה'] השיקה לאחרונה את ספרה השלישי 'שושן צחור' בהוצאת מעריב. גלי צבי ויס מנהלת קהילת הכותבים ברשת www.galiwords.co.il תסריטאית, עיתונאית ומנחת סדנאות לכתיבה ולביבליותרפיה.


  הדפס          שלח לחבר        ילדים

עמוד הבית  |  הוסף למועדפים  |  הפוך לדף הבית  |  אודות
תנאי שימוש ומדיניות הפרטיות |  שמות  |  פרסום באתר  |  כתוב לנו  |  שלח ידיעה ל"מה חדש"  |  RSS |  לימודים |  אינדקס
כל הזכויות שמורות: ילדים שלי  /  אינפו ערוצי מדיה ותקשורת בע"מ  /  מפ"מ Copyright © 2005 www.yeladim-sheli.co.il  All rights reserved